Cardinal Richelieu Hayatı

Cardinal Richelieu Kimdir, Cardinal Richelieu Hayatı Biyografi

Fransız din ve devlet adamı. Başba­kanlığı sırasında krallığın mutlak otoritesini güçlendirmiş, Fransa’yı Avrupa’nın en güçlü devleti duru­muna getirmiştir.

Armandjean du Plessis deRichelieu 9 Eylül 1585’de Paris’te doğdu, 4 Aralık 1642’de aynı kentte öldü. III.Henri ve IV.Henri dönemlerinde başyargıç olan ba­basının 1590’da ölmesi üzerine,annesi ve kardeşleriyle birlikte Poitou bölgesindeki eski aile malikanesine yer­leşti. Protestanlar’la Katolikler arasındaki 1562-1598 Din Savaşları sırasında mal varlıklarını büyük ölçüde yitirmiş olduklarından çocukluğu sıkıntı içinde geçti. 9 yaşınday­ken dil ve felsefe öğrenimi görmek üzere Paris’teki College de Navarre’ a gönderildi .Oradaki öğrenimini tamam­ladıktan sonra soylu çocuklarının devam ettiği askeri bir okula geçti. Ancak keşiş olmak isteyen küçük ağabeyi­nin Luçon piskoposluğunu reddetmesi üzerine, aileye bağlanmış olan piskoposluk gelirinin sürebilmesi için bu okuldan ayrılıp, piskopos olmak üzere College de Calvi’ye girmek zorunda kaldı. Bu okulu bitirdikten sonra, Nisan 1607’de Luçon piskoposluğuna atandı.

  • Eserleri: (başlıca): Defense des principaux points de la foicatholique, 1617, (“Katolik Dininin Temel Noktalarının Savunması”); Lettres, instructions diplomatiques etpapiers d’etat du cardinal de Richelieu, (ö.s.) D.L.M.Avenel (der), 8 cilt, 1853-1877, (“Kardinal Richelieu’nün Mektupları, Dip­lomatik Yönergeleri ve Devlet Belgeleri”).

 

Cardinal Richelieu Hayatı” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>