Camillo Golgi Kimdir

Camillo Golgi Kimdir,Camillo Golgi Hayatı ve Biyografi

(1843-1926)

İtalyan hekim, nöroanatomi bilgini.Kendi geliştirdiği doku boyama yöntemiyle sinir sistemi üstüne yaptığı çalışmalarıyla tanınır.

Kimi kaynaklara göre 1843’ün, kimilerine göre de 1844’ün 7 Temmuzun da Brescia’da doğdu, 21 Ocak 1926’da Pavia’da öldü. Babası da hekim olan Golgi, Pavia Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. 1865’de mezun olduktan sonra psikiyatri alanında uzmanlaşmak amacıyla bir süre Cesare Lombroso’ nun yanında çalıştıysa da, deneysel patoloji konusunda yaptığı araştırmalar sonucu histolojiye yöneldi. Yedi yıl Pavia’da bir hastanede çalışan, maddi sorun­lar nedeniyle de üç yıl süreyle Abbiategrasso adlı bir kasabadaki hastanede başhekimlik yapan Golgi, kısıtlı olanaklara karşın sinir sistemi üstüne araştırmalarını sürdürdü. 1875’de Siena Üniversitesi’ne öğretim görevlisi olarak atandı. Ertesi yıl Pavia Üniversitesinde ilk önce histoloji, 1881’den sonra da patoloji profesörü olarak görev aldı. Golgi 1906’da sinir sistemi üstüne çalışmalarıyla Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’ nü Ramön  Cajal ile paylaştı.

Golgi’nin nöroanatomi alanındaki değerli çalışmaları Abbiategrasso’dayken gümüş tuzlarıyla dokuları boyama tekniğini geliştirmesiyle başladı. Böylelikle, o güne değin özellikle Flemming, Koch ve Ehrlich’in organik boyar maddelerle yaptıkları araştırmalarla histolojide önemli bir yer kazanan boyama tekniklerine Golgi, bir sinir hücresinin değişik bölümlerinin ayrıntılı bir biçimde gözlenmesine olanak sağlayan yeni bir yöntem kazandırmış oldu.

Sinir sisteminde hücreler arası ilişkiyi ve sinirsel iletimi sağlayan dandrit, akson gibi yapıları betimle­yen Golgi, boyama tekniklerinde yaptığı değişikliklerle bir sinir hücresinin yapısının çeşitli bölümlerini ayrı ayrı ya da tümüyle inceleme olanağı da buldu. Tek ve genellikle uzun bir aksonu bulunan sinir hücrelerinin yanı sıra, kısa, ancak dallanan aksonu bulunan bir hücre türünü tanımladı. Golgi, kendi adıyla anılan bu ikinci tür sinir hücrelerinin diğer hücrelerle oluşturduğu ağı boyalama teknikleriyle gözlemleyerek, Waldeyer’in önerdiği ve Ramon y Cajal’ın değerli katkılarda bulunduğu nöron (sinir hücresi) kuramına önemli bir destek sağladı. Sinir hücrelerinin akson ve dandrit gibi uzantılarıyla birbirleriyle kaynaşmış bir bütün değil, sinir sisteminin aralarında boşluklar bulunan yapısal birer birimini oluşturduğuna ilişkin bu kurama Golgi karşı çıkmakla birlikte çalışmalarının, sinirsel iletim mekanizmasında sinir hücrelerinin oynadığı temel rolün anlaşılmasında önemli bir yeri vardır.

Golgi kasları kemiklerle diğer organlara bağlayan kirişlerde (tendon) duyu sinirlerini içeren, Golgi tendon organı diye adlandırılan yapıyı ve deride dokunum cisimciklerini buldu. Ayrıca, daha sonra bakteriler dışında tüm hücrelerde bulunduğu saptanan ve hücre metabolizmasındaki rolü hâlâ araştırma konusu olan Golgi cihazını ilk kez gözlemleyerek tanımladı.

  • Eserleri (başlıca): Opera omnia, 1903-1929, (“Tüm Yapıtları”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>