Camillo Benso Kimdir

Camillo Benso Kimdir,Camillo Benso Hayatı ve Biyografi

(1810-1861)

İtalyan devlet adamı. İtalyan Birliğinin kurulmasında baş rolü oynamıştır.

10 Ağustos 1810’da Torino’da doğdu, 6 Haziran 1861’de aynı kentte öldü. 10 yaşındayken Torino Askeri Akademisi’ne girdi, 1826’da istihkâm asteğmeni olarak mezun oldu. Önce Ventimille’ye, sonra Exilles’e, oradan da 1830’da Cenova’ya atandı. Cavour, Cenova’dayken, Fransa’da 1830 Devrimi sonu­cunda Louis Philippe’in anayasalı monarşinin başına getirilişini. coşkuyla karşıladı. Fransa’da Restorasyon Döneminden sonra 1830 Devriminin gerçekleşmesi, onda insanlığın sürekli, daha ileri ve yeni amaçlara yöneldiği inancını güçlendirdi. İtalya için amaç Avus­turya boyunduruğundan kurtularak birliğin sağlanmasıydı. Bu dönemde Jacoben fikirler edinen ve görüşlerini dile getirmekten çekinmeyen Cavour, askeri otoriteleri rahatsız etmeye başladı. Onun Carbonari Derneği üyesi olduğu söylentileri de çıkınca, kuzeyde Bard kalesine atandı. Oradaki yalnızlığı siyasal sorunlara olan ilgisinin bilincine varmasına yardımcı oldu ve askerlikten ayrılmayı düşünmesine yol açtı. Nitekim 1831’de ordudan ayrıldı.

Kral Alberto Carlo’nun (Charles Albert) yönet­tiği Piyemonte’de Cavour gibi düşünen bir kişinin politika yapması olanaksızdı. Bu yüzden Cavour, Leri’deki topraklarına çekildi. Burada bir yandan modern tarımcılık yaparak, Torino Bankasının kuruluşuna katılarak iş yaşamıyla ilgilenirken, öte yandan kendisini yetiştirmeye önem verdi. Bu arada Fransa ve İngiltere’ye geziler yaptı. Eğitiminde onu en fazla etkileyen İngiliz Klasik İktisat Okulu’nun liberalizmi ve Fransız Aydınlanma Felsefesidir. Ayrıca, annesi­nin İsviçreli ve Calvinci oluşu, soylu bir ailenin küçük oğlu olan Kont Cavour’un liberal ve kilise karşıtı tutumunun kaynağı olarak gösterilir.

1826 ve 1833’de bir süre Cenevre’de kaldı. Gençlik yılları Cenevre’nin Protestan havası yanında, yüzyılın en radikal düşüncesini dile getirdiğine inandığı Rousseau’nunda Cavour üzerinde büyük etkisi oldu. 1833’de bir makalesinde, onun kadar insan onurunu yücelt­meye çalışmış başka bir kimseye rastlamadığım belirt­mektedir. Burjuvazinin geliştiği ülkelerin gerçekleş­tirdiklerine hayrandı. Öte yandan, Fransız usçuluğu­nun yanında İngiliz deneyciliğinden de etkilendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>