Caligula Kimdir

Caligula Kimdir, Caligula Hayatı Biyografi

Roma İmparatoru. Dört yıllık yöne­timi Roma için bir korku ve terör dönemi olmuştur.

31 Ağustos 12’de Atium’da (Anzio) doğdu. 24 Ocak 41’de Roma’da öldü. Ünlü komutan Germanicus ile Agrippina’nın oğludur. Küçüklüğünde babası­nın komutan olarak bulunduğu Rhein’da askerler gibi çizme giydiği için Caligula (Çizmecik) lakabıyla anılmıştır. Asıl adı Gaius Julius Caesar Germanicus’ tur. 19’da babası öldükten sonra annesiyle kalan Caligula yaklaşık on yıl sonra büyükannesi Antonia yanına aldı. Daha sonra imparator Tiberius’un koruması altına giren Caligula 33’de quaestor (hakim) seçildi.

37’de İmparator Tiberius’un ölümü üzerine tahta geçti. Tiberius döneminde yasaların, devlet yararına koruyucuları sayılan ancak uyguladıkları baskıcı yön­temler nedeniyle halkın nefretini kazanan savcıları (delatores) sürgüne gönderdi. Siyasi suçluları affetti. Sürgünlerin ülkeye geri dönmelerine izin verdi. Halka yeniden seçin, hakkı tanıdı. Halka ağır gelen vergilerin bir kısmını azalttı. Merkezi yönetimin yetkilerini kısarak valilere daha geniş idari haklar tanıdı. Yaptığı bu değişikliklerle toplumun geniş kesimlerinin desteğini kazandı.

Ancak tahta çıktıktan yaklaşık yedi ay- sonra ciddi bir hastalık geçiren Caligula’nın akli dengesi bozuldu. Savcılar yeniden ortaya çıktı. İdamlar birbi­rini izlemeye başladı. Kanlı gösteriler düzenlendi. Caligula, yakınındaki pek çok kişiyi tahtına gök diktikleri gerekçesiyle öldürttü. Gösteriş hırsıyla hazineyi boşalttığı için yeni vergiler koydu. Zenginle­ri sürgüne göndererek paralarına ve mallarına el koydu. Ünlü heykellerin başlarım çıkarttırarak yerine kendi başını koydurttu. İmparatorluk sınırlan içinde­ki tüm tapınaklara heykelini koydurarak halkın bun­lara tapmasını emretti.

39’da Mısır’da vatandaşlık istemiyle ayaklanan Yahudiler, Caligula’nın sinagoglara heykelini koydurarak bunlara tapınılmasını istediğinde çok sert tepkiler gösterdiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>