Cafer Bermeki Kimdir

Cafer Bermeki Kimdir, Cafer Bermeki Hayatı Biyografi

Abbasi veziri. Devlet yönetiminde uzun süre etkili olan Bermekî ailesi­nin son üyesidir.

Cafer Bermekî, Abbasi halifelerine vezirlik eden Iran kökenli bir aileden gelmektedir. Doğum yeri ve doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 37 yaşın­da öldüğü göz önüne alınırsa 766’da doğduğu kabul edilebilir. 27 Ocak 803’de Bağdat’ta idam edildi.

Büyükbabası Halid b. Bermekî, halife el- Man- sur’un (754-775) mali danışmanıydı. Babası Yahya b. Halid de halife el-Mehdi’nin (775-785) oğlu Harun’ un eğitimiyle görevlendirilmiş, ayrıca valilik ve bayındırlık işlerinde de bulunmuştu.

Halife el-Hadi’nin kısa süren saltanatından (785- 786) sonra yerine Harun Reşid geçti. Yeni halife hocası Yahya’yı geniş yetkilerle vezirliğe getirdi. Yahya, ölümüne değin (805), oğulları Fadi ve Cafer’le birlikte devletin yönetimini elinde tuttu.

Cafer yazısının güzelliği, hatasız konuşması, gök bilimdeki bilgisiyle kısa sürede Harun Reşid’in gözüne girdi. Mısır, Suriye, Sicistan valiliklerinde bulundu. Harun Reşid, onu yanından ayırmak istemediği için Cafer’in valilik görevini müsellimleriyle yürüttüğü de söylenir. Cafer, halifenin oğlu el- Memun’un eğitimiyle de ilgileniyordu. Ancak, Harun Reşid’le Cafer’in aralarındaki yakınlık dedikodulara neden oldu. Bunları önlemek ve Cafer’i yanında sürekli tutabilmek için,kız kardeşi Abbase’yi karı koca yaşamamak koşuluyla Cafer’le evlendirdi.

Harun Reşid, hacca gittiği sırada kız kardeşinin gizlice doğurduğunu ve çocuğu Mekke’de sakladığım öğrenince Cafer Bermekî’yi 27 Ocak 803’de öldürttü. Bermekî ailesinden geride kalanlar da tutuklanıp mal­larına el kondu. Bermekîler, Bağdat’ın doğusundaki görkemli saraylarda yaşıyorlardı. Cafer’in yaptırttığı Caferi’ye Sarayı daha sonra halife el-Memun tarafın­dan halifelik sarayı (Darülhilafe) durumuna getirildi. Dicle ırmağının kıyısındaki geniş bahçeli bu saraylar­da Bermekî ailesinin inanılmaz derecede kıymetli hazineleri bulunuyordu. Onların ellerinin açıklığı atasözlerine de geçmiştir. Bugün bile Arap ülkelerin­de Cafer kadar eli açık deyimi kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>