Bioritim nedir

Bioritim nedir, Bioritim ne demek hakkında bilgi

Bioritim, bîyolojîk rîtîm olarak da bilinir, çevredeki devirli (periyodik) değişikliklere bağlı olarak, canlıların biyolojik süreçlerin­de ortaya çıkan devirli dalgalanma. Bu tür dalgalanmalara yol açan başlıca doğa olay­ları, Yer’in Güneş’e ve Ay’a göre olan konumundaki çevrimsel değişiklikler ve bunun doğrudan sonucu olarak gündüzün geceyi, kabarmanın alçalmayı izlemesidir (gelgit).

Bu tür ritmik dalgalanmaların oluşmasını ve çevresel uyaranın ortadan kalkması du­rumunda bile sürüp gitmesini sağlayan iç mekanizmaya “biyolojik saat” denir. Kendi biyolojik saatine göre davranan bir hayvan, çevredeki değişme çevriminin kendi iç çevrimiyle eşzamanlı olmadığı yeni bir coğrafi bölgeye götürüldüğünde, içindeki biyolojik saat önceki özgün çevreye uygun biçimde işlemeyi bir süre daha sürdürür. İnsanlarda da uzun ve hızlı yolculuklardan sonra, birkaç gün boyunca verimlilikte azalma ve halsizlik görülebilir. Bu olaya “jet sendromu” adı verilir. Çevrimini 24 saatte tamamlayan bioritme günlük ritim ya da gece-gündüz ritmi denir.

Ay’ın çekim etkisinden kaynaklanan ve yaklaşık 24,8 saatlik bir çevrimde büyük su kütlelerinin iki kez kabarıp, iki kez alçalma­sına yol açan gelgit ritmi ise, özellikle su kıyılarında yaşayan hayvanlarda ve bitkiler­de devirli değişikliklere neden olur. Kıyı kuşlarının genellikle yalnızca suların alçaldığı zamanlarda kıyıda yiyecek aramaya çıkmaları bu ritme göre davrandıklarını gösterir. Deniz bitkileri ile hayvanlarının çoğunda üreme çevrimi ortalama 29,5 gün süren aylık ritme uyarken, kara bitkilerinin ve ılıman bölge hayvanlarının üremesi ve gelişmesi genellikle yıllık ritmin çevrimini izler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>