Billie Holiday Hayatı

Billie Holiday Kimdir, Billie Holiday Hayatı Biyografi

ABD’li şarkıcı. Blues türünün en iyi yorumcularındandır.

Eleanora Holiday 7 Nisan 1915’de Baltimore’da doğdu, 17 Temmuz 1959’da New York’ta öldü. Gezgin bir gitarcının kızıydı. Çocukluğu New York sokaklarında yoksulluk içinde geçti. On beş yaşında fahişelik yaptığı öne sürülerek hapse atıldı. Louis Armstrong ve Bessie Smith gibi şarkıcılardan etkile­nerek caza ilgi duydu. Şarkıcılığa 1931’de Harlem’deki gece kulüplerinde başladı. İlk plağını 1933’de Benny Goodman ve orkestrasıyla doldurdu. Bir süre Count Basie (1904-1984), Artie Shaw (1910) ve Paul Whiteman’ın (1891-1967) orkestralarıyla çalıştıktan sonra 1940’ta gece kulüplerindeki solo programlarla büyük ilgi topladı. Soni yıllarını eroin tutkusunu yenme çabası içinde geçirdi.

Holiday, Bessie Smith’le birlikte, kökenleri Afri­ka’ya dayanan Amerikan zencilerinin müziği blues’un en iyi yorumcularındandır. Müzik eğitimi almamış olmasına karşın, eşine az rastlanır bir teknik geliştir­miş, sezgi ve duyguların ağır bastığı söyleyiş tarzı, kendine özgü diksiyonu ve doğaçtan söylemedeki ustalığı ile caz tarihinin en yetenekli kadın şarkıcıla­rından biri sayılmıştır. “Fine and Mellow” gibi blues ezgilerindeki başarısını “Lover Man” ve “Travelin’ Light” gibi popüler şarkılarda da sürdürmüştür. Louis Armstrong, Bessie Smith ve saksofoncu Lester Young, etkilendiği caz sanatçıları arasındadır. En başarılı dönemi Lester Young’la birlikte çalıştığı 1936-1943 yıllarıdır. Holiday ve Young, insan sesine çalgı eşliğinin (obbligato) en yetkin örneklerini ver­mişlerdir.

  • Eserleri (başlıca): Albüm: Billie’s Blues, 1936; Edsy Living, 1937; Strange Fruit, 1939; God Bless the Child, 1941; Don’t Explam, 1945; Ali of Me, 1949; Vou’ve Changed, 1958. Kitap: Lady Sings the Blues (W.Dufty ile), 1956, otobiyografi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>