Berna Moran Kimdir

Berna Moran Kimdir, Berna Moran Hayatı Biyografi

Türk edebiyat eleştirmeni, bilim ada­mı. Edebiyat kuramlarını ve eleştiri yöntemlerini inceleyen araştırmala­rıyla tanınmıştır.

23 Ocak 1921’de İstanbul’da doğdu. Orta öğreni­mini Darüşşafaka ve Işık Lisesinde tamamladıktan sonra 1941’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakülte­si İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. 1945’de mezun olarak aynı bölümde asistanlığa başladı. 1950’de doktora çalışmasını tamamladı. Aynı yıl doçentlik çalışması için gittiği Cambridge Üniversitesinden 1951’de döndü. 1956’da doçent, 1964’de pro­fesör oldu. 1981’de emekliye ayrıldı.

Berna Moran üniversitedeki görevinin yanı sıra Yeni Ufuklar ve özellikle Yeni Dergi’Atkı incelemeleriyle tanındı.

1972’de yayımlanan kitabı Edebiyat Kuramları ve Eleştiri büyük ilgi gördü ve 1973’de Türk Dil Kurumu Bilim Ödülü’nü kazandı. Moran bu yapıtında sanatçıya, dış dünyaya, okura ve yapıta dönük çeşitli eleştiri anlayışları ile edebiyat kuramla­rı ve sanata ilişkin bazı sorunları ele alıyordu. Birikim dergisinde yayımlanan incelemeleriyle ise edebiyat eleştirisi alanının önde gelen adlarından biri oldu.

Ayrıca Çağdaş Eleştiri dergisinde yazdığı çeşitli incelemeler 1983’de yayımlanan kitabı Türk Romanı­na Eleştirel Bir Bakış’m ön çalışmalarını oluşturdu. Türk romanının doğuşunu ve o dönemin toplumsal koşulları Batılılaşma olgusu çerçevesinden örnek­lerle inceleyen bu kitap, Türk edebiyatına ilişkin eleştiri geleneğinde yeni bir dönemin başlamasına katkıda bulunan bir başyapıt olarak karşılandı. Berna Moran, Shakespeare’in RichardIII (Kral III. Richard’ ın Tragedyası) adlı yapıtını da Türkçe’ye çevirmiş­tir.

Eserleri (başlıca): Türklerle İlgili İngilizce Yayınlar Bibliyografyası, 1964; Edebiyat Kuramları ve Eleştiri, 1972; Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış, 1983.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>