Behaeddin Shakir Kimdir

Behaeddin Shakir Kimdir, Behaeddin Shakir Hayatı Biyografi

Osmanlı siyaset adamı. İttihat ve Terakki’nin önde gelen yöneticilerindendir.

Doğum yerine ve ailesine ilişkin bilgi yoktur. Askeri Tıbbiye’yi bitirdikten sonra bir süre Tıbb-i Kanuni (adli tıp) öğretmen vekilliği yaptı. II.Abdülhamid’e karşı görüşler taşıdığı için Erzincan’a sürül­dü. 1901’de Sami paşazade Sezai ile birlikte Paris’e kaçtı. Amaçları, 1897’deki dağılmadan sonra Ahmed Rıza’yı katmaksızın İttihat ve Terakki’yi yeniden örgütlemekti. Ancak bir süre sonra bütün gruplar Ahmed Rıza ile görüş birliğine varıp 1902’de Osmanlı Liberalleri Kongresini topladılar.

Örgüt içinde sürekli geri planda kalan Bahaeddin Şakir, 1906’da İttihat ve Terakki’nin yayın organı Şura-yı Ummet’e yazılar yazmaya başladı. Aynı yıl cemiyetin iç haberleşme sorumlusu oldu. Kısa bir süre sonra Şura-yı Ümmet’in yönetimini ele geçirdi ve gazetenin yayın politikasını değiştirdi. Bu dönemde Şura-yı Ummet’ze, II.Abdülhamid yönetimine karşı daha sert bir dil kullanılmış, din ise politik bir silah olarak düşünülmeye başlanmıştır.

1908’de Meşrutiyet’in ilanından sonra yurda dönen Bahaeddin Şakir, Şura-yı Ümmet gazetesini İstanbul’da çıkardı. Bir yıl sonra Tıp Fakültesinde Tıbb-i Kanuni öğretmenliğine başladı. 1910-1918 arasında fakültede sekreterlik yaptı. 1913’de İttihatçı­ların kurduğu Teşkilât-ı Mahsusa’nın siyasi bölüm şefliğine getirildi. 1915’de Ermeni tehcirinde (zorunlu göç) görevlendirildi. 1917’de İttihatçıların haftalık yayın organı Yeni Mecmua’yı kurdu. 

  • Eserleri: Tababet-ı Adliye Rehberi, 1914; Tıbb-i Kanuni, 2 cilt, 1918.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>