Bakunin Kimdir

Bakunin Kimdir, Bakunin Hayatı Biyografi

Rus eylem ve düşün adamı. Kolektivist Anarşizm’in kuramcısıdır.

bakuninMikhail Aleksandroviç Bakunin 30 Mayıs 1814’de Rusya’da Tver ilinin Priamukhino kasabasın­da doğdu. 1 Temmuz 1876’da Bern’de öldü. Taşra soylusu bir ailenin on bir çocuğundan biriydi. Babası, Padova Üniversitesinde felsefe doktorası yapmış, ılımlı bir Rousseaucu liberaldi; ona Fransızca, Al­manca, İngilizce ve İtalyanca’yı öğretti.

St.Petersburg’taki topçu okulunda dört yıl okuyarak onsekiz yaşında subay oldu. Askerliği sevmediği için ordudan ayrıldı. Moskova Üniversitesinde felsefe okurken, Belinski ve Herzen’le tanıştı; Alman idealist felsefesi­nin etkisine kapılarak Stankeviç çevresinde çoşkulu bir Hegelci oldu. 1840’ta felsefe öğrenimini sürdür­mek için Berlin’e gitti, fakat üç yarıyıl okuduktan sonra, felsefe profesörü olmaktan vazgeçti.

Almanya’da Arnold Ruge ve Ludwig Feüerbach gibi Sol Hegelciler’in daha sonra gittiği İsviçre, Belçika ve Fransa’da Cabet, Weitling, Proudhon gibi Ütopik Sosyalistler’in etkisinde kalarak sosyalist dü­şünceyi benimsedi. Bu dönemde, Marx ve Engels ile de tanıştı. 1844’de Çar I. Nikola, devrimci eylemlerin­den ötürü Bakunin’i bütün soyluluk haklarından yoksun kaldı; Rusya’daki bütün malvarlığına el koydu ve Sibirya’da müebbet sürgünlüğe mahkûm etti.

Bakunin, Avrupa’da 1830 göçmeni birçok Polon­yalıyla tanıştı ve Polonya’nın bağımsızlığı davasını desteklemeye başladı. 1848 devrimlerinden önce, Rusya, Prusya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı yönetimi altındaki bütün Slav halklarının bir federas­yon halinde birleşmelerini savunan Bakunin, sonra­ları etkisiz ya da gerici bulduğu bu düşünceyi terketti.

Bakunin, Marx’la ilk kez 1848 Devrimi sırasında görüş ayrılığına düştü. O sıralar, Avrupa’daki Rus elçilikleri, Bakunin’i devrimci çevrelerden soyutlamak için oııun bir çar ajanı olduğu iftirasını yayıyorlardı.

Marx’ın Köln’de çıkardığı Neue Rheiniscbe Zeıtung’ ta da böyle bir yazı yayımlandı; ama Bakunin’in tepkisi üzerine, gazete bu haberi tekzip etti. Bakunin, 1848 devrimlerinde Prag ve Dresden’deki ayaklanma­lara etkin bir biçimde katıldı; bundan ötürü, Saksonya ve Avusturya’da uzun işkenceli sorgularla yargılanıp iki kez idama mahkum edildi.

  • Eserleri: Bütün Yapıtları ve Mektupları, (ö.s.), Y.M. Steklov (der.), 4 cilt, 1934-1935.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>