Bahaeddin Veled Hayatı

Bahaeddin Veled Kimdir, Bahaeddin Veled Hayatı Biyografi

Belh’li mutasavvıf. Felsefe ile dini geleneklerin uzlaşmasına karşı idi.

Bahaeddin Veled b. Hüseyin b. Hatibi, Mevlânâ Celaleddin Rumî’nin babasıdır. Belh’te doğdu. “Bilginler Sultanı” (Sultanü’l-Ulema) diye anılır. Kendi yapıtı Maârif’tel 204 yılında yaşının elli beşe yaklaştı­ğını söylediğine göre 1149 ya da 1150’de doğmuş olduğu düşünülebilir. Eskiden beri Belh’te yerleşmiş bulunan bir bilgin ailesindendir. Söylentiye göre soy kütüğü Halife Ebubekir’e çıkar.

Eflakî, Bahaeddin’in annesini Harezmşahlar’dan Alaeddin Muhammed’in kızlarından biri sayarsa da verdiği bilgi tarih kaynaklarına uymaz. Yme Eflakî’ye göre Bahaeddin’in,Fahreddin Razi’nin”fesadı” yüzün­den Haremşah Muhammed Tekiş ile arası açılmış, bu nedenle oğlu Celaleddin ile birlikte (1212 ya da 1213) Belh’ten ayrılmıştır. Ancak Fahreddin Razi bu göç olayından üç dört yıl önce ölmüştür (1209). Ayrılış yılı kesin değildir.

Bahaeddin, felsefeye karşı idi. Felsefenin din gelenekleriyle uzlaşabileceğine inanmıyordu. Yunan felsefesini benimseyen Fahreddin Razi’yi ve onun etkisinde kalan Muhammed Tekiş’i kınıyordu. Bu düşünce ayrılığı yüzünden Belhliler’le de arası açıl­mıştı. Sultan Veled, Ibtidaname’de büyük babası yolda iken Belh’in 1220’de Moğollar tarafından alın­dığını yazdığına göre Bahaeddin’in o tarihten önce ve Moğol saldırısı korkusu ile Belh’ten ayrıldığı düşünü­lebilir.

  • Eserleri: Maârif, (ö.s.), Firuzanfer (yay.), 1917.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>