Baba burnu nerede

Baba burnu harita, Baba burnu nerede

Baba Burnu, Anadolu’nun en batı noktası. 39° 29′ kuzey enlemi ile 26° 04′ doğu boyla­mında yer alır. Biga Yarımadasının dalgalı düzlüklerden oluşan tepelik bir alanında yer alan Baba Burnu, yarımadanın güneybatı köşesinde dik bir yar biçiminde denize doğru uzanmaktadır. Bu yöre, Senozoyik (Yakın) Zamanın Tersiyer (Üçüncü) Döne­minin Neojen Bölümüne (y. 26-2,5 milyon yıl önce) ait volkanik lav ve tüflerden oluşmuştur. Fazla girintili çıkıntılı olmayan bu kıyıları, güneybatı yönlü lodos rüzgârı sürekli aşındırarak dik falezler oluşturur.

Eski adı Lectum Prom olan Baba Burnun­da bir deniz feneri vardır. Hemen yakında­ki, bugün yıkıntı halinde olan Babakale, eskiden denizcilere barınak yeri olan bu kesimde Ege Denizinden gelerek Çanakka­le Boğazına geçecek gemilerin denetlenme­sini sağlamaktaydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>