Ayhan Baran Hayatı

Ayhan Baran Kimdir, Ayhan Baran Hayatı Biyografi

Türk şan sanatçısı. Bas olarak katıldı­ğı opera ve resitallerde ün kazan­mıştır.

Ankara’da doğdu, Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’ne girdi, Frieda Böhm ve Apollo Granforte ile çalıştı. 1951’de okulu bitirerek Ankara Operasında görev aldı. Rol aldığı ilk yapıt, Menotti’nin Konsolos adlı operasıdır. O tarihten 1983’de değin oynadığı çeşitli operaların sayısı kırkı bulmuştur. Ayrıca, birçok Avrupa ülkesinde ve Mısır’da da, konuk sanatçı olarak operalarda yer aldı. 1967-1969 arasında Düsseldorf ve Duisburg operalarında çalıştı. Sahne çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de ve yurt dışında resitaller ve orkestra eşliğinde konserler ver­mektedir.

Sanatçı, 1961’de Uluslararası Enescu Müzik Ya­rışmasında ve 1963’de Uluslararası Verviers Şan Yarışması’nda ödüller kazandı. Yine 1963’de Londra’ da, Harriet Cohen Müzik Ödüllerinden Altın Şan Madalyası’nı aldı.

Ayhan Baran, Türkiye’de görece az yetişen bas ses sanatçılarının uluslararası üne sahip başlıca temsil­cilerinden biri olarak seçkin bir yer edinmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>