Attila Galatalı Kimdir

Attila Galatalı Kimdir,Hayatı ve Biyografi

Romalı hukukçu. Yapıtları Roma Hukukunun temel kaynaklarından sayılmıştır

Yaşamına ilişkin kesin bilgiler bulunmayan Gaius, büyük olasılıkla bir taşra kentinde yaşadı. Yapıtla­rını 130-180 yılları arasında yazdı. Öteki ünlü Romalı hukukçuların tersine, sağlığında imparator adına hu­kuk sorunları ile ilgili yanıtlar vermeye yetkili hukukçulardan (ius publice respondi) değildi, daha çok büyük bir hukuk eğitimcisi olarak tanınıyordu. Gerçek değeri ölümünden sonra anlaşıldı ve imparator III. Valentianus tarafından Papinianus, Ulpianus, Modestinus ve Paulus ile birlikte, hukuksal uyuşmazlıkların çözümünde, yapıtlarına yasa gücü tanındı. Çalışmaları Roma Hukukunun temel kaynaklarından oldu ve ders kitabı olarak okutuldu.

Başlıca Institutiones (“Kurumlar”), Lex duodecim tabularum (“On İki Levha Kanunu Şerhi”) adlı kitapları ve çeşitli hukuk konularına değinen yazılar yazdı. Bunların içinden günümüze yalnız Institutio­nes ulaşabilmiştir. Öteki yapıtlarından günümüze ulaşabilenler Iustinianusun “Digesta”sına alınmış ba­zı küçük bölümlerden ibarettir.

Institutiones Roma’da hukuk öğretimi için yazılan ders kitaplarına verilen addı. Gaiusun Institutio- nes’i de önce bu nitelikteydi. İmparator tarafından hukuk kaynağı olarak tanınınca hukuk kuralları kitabı niteliğiyle hukuksal sorunların çözümünde uygulamada kullanıldı. Gaiusun Institutiones’ı ayrıca dört yüzyıl sonra yazılacak olan Iustinianosun Institutiones’me model oldu. Her iki yapıt da Kara Avrupa Medeni ve Borçlar Hukukunun temelini oluşturmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Institutiones (“Kurumlar”), (ö.s.), F. de Zulueta (haz). 1946.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>