Armory Show Nedir

Armory Show Dergisi Hakkında Bilgi, Armory Show Nedir

Armory Show, asıl adı international exhibition of modern art. New York ken­tinde, 69. Regiment Armory (69. Alay Silahhanesi) adlı binada 17 Şubat-15 Mart 1913 arasında düzenlenen, uluslararası mo­dern sanat sergisi. Amerikalı Ressamlar ve Heykelciler Derneği tarafından düzenlenen sergi, çağdaş Amerikan sanatının gelişme­sinde önemli bir rol oynamıştır.

Başlangıçta Ulusal Tasarım Akademisi ile ilerici Sekizler ve Ashcan okulu üyeleri­nin katılmasıyla yalnızca Amerikan sanatın­dan bir kesit sunulması tasarlanırken, Art­hur B. Davies’in dernek başkanlığına seçil­mesiyle sergi nitelik değiştirdi. Davies, Sekizler grubunun bir üyesiydi ve Ameri­kan sanat çevrelerinde beğenilen romantik resimler yapıyordu. Ama geniş ve gelişmiş bir sanat görüşü olan, ayrıca kendi üslubun­dan daha radikal sanat eğilimlerini de değerlendirebilecek bir kişiydi. Avrupa’da- ki gelişmeleri dikkatle izliyordu. Bir yıla yakın bir süre Avrupa’da dolaşıp, Walt Kuhn ve Walter Pach’ın yardımıyla resim ve heykel topladı. Bu koleksiyon daha sonra “evrensel anarşinin habercisi” olarak adlan­dırılacaktı. Yaklaşık 1.600 yapıttan oluşan ve New York’tan sonra Chicago ve Boston’a da götürülen bu sergiyi yaklaşık 300 bin Amerikalı gezdi. Beklenenin tersine, izleyici­ler daha çok, serginin üçte birini oluşturan Avrupalı sanatçıların yapıtlarıyla ilgilendiler. J.-A.-D. Ingres ve E. Delacroix’dan başla­yarak izlenimcilerin, fovistlerin ard izlenim­cilerin ve kübistlerin yapıtlarını içeren sergi neredeyse Avrupa modernizminin bir ta­rihçesi gibiydi. Heykel örneklerinin zayıf olmasına, dışa vurumcuların da yeterince temsil edilmemesine karşın. Amerikan ka­muoyu ilk kez gelişmiş bir Avrupa sanatıyla karşı karşıya geliyordu. Bu karşı­laşma Amerikan sanatını büyük ölçüde etkiledi.

Armory Show Nedir” üzerine bir düşünce

  1. İbrahim

    Cok faydalı bilgiler bunlar. Rica etsem 1920 sonrası amerikada ve avrupada sanat üzerine yapılan değişiklikler nelerdir bunlarıda açıklarmısınız. Teşekkürler..

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>