Arlington Ulusal Mezarlığı

Arlington Ulusal Mezarlığı Hakkında Bilgi

Arlington Ulusal Mezarlığı, ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Arlington ilinde Amerikan ulusal mezarlığı. Potomac Irmağı kıyısında, Washington’in tam karşısında yer alır. 200 ha’yı aşkın bir alanı kaplar ve genelde bir yarım daire görünümündedir. Mezarlığın ana yapısı, George Washington’ m evlatlığı George Washington Parke Custis’e ait arsa üzerinde 1802’de kurulan konaktır. Konağın Atina’daki Theseum ör­nek alınarak yapıldığı söylenir. Sekiz büyük sütundan oluşan portik, konağın ırmağın karşı kıyısından görülebilen belirleyici özel­liğidir. Günümüzde Arlington Sarayı adını taşıyan yapı aynı zamanda Robert E. Lee Anıtı olarak da anılır.

Mary Anne Randolph Custis ile 1831’de bu konakta evlenen Lee, İç Savaş’ta güney orduları komutanı olarak 22 Nisan 1861’de Arlington’dan ayrılınca, federal askerler malikaneyi işgal ederek karargâh ve askeri kamp olarak kullandılar. Arlington, 1864’te askeri mezarlık oldu.

General John J. Pershing, Amiral Richard E. Byrd, William Howard Taft, Robert E. Peary, General Jonathan Wainwright, Ge­neral George C. Marshall. Robert Todd Lincoln, Washington kent planını hazırla­yan Pierre-Charles L’Enfant. William Jen­nings Bryan. John F. Kennedy ve Robert F. Kennedy gibi ülkenin birçok tanınmış askeri önderi ve öteki seçkin kişileri bu mezarlıkta gömülüdür. Başlangıçta, I. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına yapılan, ama günümüz­de öteki savaşlarda ölenleri de simgeleyen Meçhul Asker Mezarı da buradadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>