Andrija Mohorovičić Kimdir

Andrija Mohorovičić Kimdir, Andrija Mohorovičić Hayatı Biyografi

Yugoslav jeoloji ve jeofizik bilgini. Yer kabuğu ile çekirdek kabuğu ara­sında yer alan ve kendi adıyla anı­lan “süreksizlik katmanı”nı bulmuş­tur.

23 Ocak 1857’de Hırvatistan’ın İstria bölgesin­deki Volosko’da doğdu, 18 Aralık 1936’da Zagreb’de öldü. 1875’de girdiği Prag Üniversitesi’nde matematik ve fizik öğrenimini tamamladıktan sonra, bir süre lise öğretmenliği, ardından Bakar’daki Kraliyet Denizci­lik Okulu’nda meteoroloji ve okyanus bilim öğret­menliği yaptı. 1891’de Zagreb Teknik Okulu’nda, 1910’da da Zagreb Üniversitesinde öğretim görevine getirildi.

1898’de Yugoslav Bilimler Akademisinin üyeliğine seçilen ve 1918-1922 arasında bu kurumun matematik ve fen bölümlerinin yöneticiliğini üstlenen Mohoroviçiç, ülkesinde meteoroloji ve sismoloji ala­nında ulusal örgütlenmenin önderliğini yapmış, 1887’de Bakar Meteoroloji Istasyonunu, 1900’de Zagreb’de Kraliyet Bölgesel Meteoroloji ve Jeodina­mik Merkezi’ni kurmuştur. Uzun yıllar yönetiminde görev aldığı bu kuruluşun Jeofizik Enstitüsü adıyla yeniden örgütlendiği 1921 yılında emekliye ayrılması­na karşın, sismoloji alanındaki çalışmalarını 1926’ya değin sürdürmüştür.

Önceleri meteoroloji konusunda çalışmalar ya­pan Mohoroviçiç, 1900’den başlayarak araştırmala­rını sismoloji alanında yoğunlaştırdı ve yer kabuğu ile çekirdek kabuğu arasında yer alan süreksizlik katma­nının varlığını ortaya çıkararak adını bilim dünyasına duyurdu. 1906’da İngiliz jeolog Richard Dixon Oldham’ın (1858-1936), Yer yüzeyinden yaklaşık 3.000 km derinlikteki yer çekirdeğinin varlığını saptayıp, Yer’in dikey kesitinin homojen yapıda olmadığına ve değişik katmanları içerdiğine dikkati çekmesi, jeoloji bilginlerini, yer kabuğu ile yer çekirdeği arasında da değişik özellikte katmanların bulunabileceği düşünce­sine yöneltmişti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>