Andrew Carnegie Kimdir

Andrew Carnegie  Kimdir,Andrew Carnegie  Hayatı ve Biyografi

(1835-1919)

İskoç asıllı ABD’li sanayici. ABD’nin en büyük çelik tekelini kurmuştur.

25 Kasım 1835’de İskoçya’nın Dunfermline ken­tinde doğdu, 11 Ağustos 1919’da ABD’nin Massachusetts Eyaletinde öldü. Babası İngiltere’deki sanayi devrimi sırasında yoksul düşmüş bir dokumacıydı. Ailesi 1848’de ABD’ye göç ederek Pennsylvania’da Allegheny kentine (günümüzde Pittsburgh içinde) yerleşti.

Carnegie, bir pamuklu dokuma fabrikasında bobinci olarak çalışmaya başladı. 14 yaşında telgraf memuru oldu. 1853’de Pennsylvania Demir Yolları Şirketi’ne girdi. Şirketin Batı bölgesi müdürü Thomas A. Scott’un özel sekreteri oldu. Bu yolla ileride büyük ölçüde yararlanacağı iş ilişkileri kurdu. Amerikan Iç Savaşının ilk yıllarında asker ve malzeme taşıma işleriyle görevlendirilen Scott’un en büyük yardımcısıydı. Aynı zamanda askeri telgraf sistemini düzenledi. Kısa bir süre sonra Scott’un yerine Penn­sylvania Demiryolları Şirketinde Batı bölgesi müdü­rü oldu. Tasarruflarını petrol şirketlerinin ve küçük demir fabrikalarının hisselerine yatırmaya başladı. Kısa bir süre sonra Keystone Bridge Company’nin beşte birine sahip oldu.

Pennsylvania Demiryolları Şirketinde 1865’e dek çalışan Carnegie, bu süre içinde yataklı vagonla­rın ve demirden tren köprülerinin yapılmasına önayak olmuştu. 1865-1870 arasında İngiltere ve ABD’de Amerikan demir yolları şirketlerinin tahvillerini pa­zarladı ve bunlardan komisyon aldı. Bir yandan da İngiliz çelik sanayindeki gelişmeleri inceledi. Henry Bessemer ve diğer çelik sanayicileriyle ilişkiye girdi ve gelecekte çeliğin demirin yerini alarak talebinin artacağını görerek bu alana yönelmeye karar verdi. 1873’de çelik üretimine geçmek üzere kendi şirketini kurdu. Carnegie’nin kendi şirketini kurarak çelik üretimine girdiği yıllarda ABD ekonomisi 1870’li yılların ortalarında yaşadığı durgunluktan sıyrılmak üzereydi. Ülkeye yayılan demiryolları demir ve çeliğe talebi artıran önemli bir etkendi. Bu gelişmeleri iyi değerlendiren Carnegie, en yeni teknolojik gelişmelerden de yararlanarak kısa zamanda bir çelik tekeli kurdu ve 1880’li yıllarda tek başına Amerikan çelik sanayinin çok büyük bir kısmına egemen oldu. 1880-1890 arasında ABD’de yıllık çelik üretimi 1,4 milyon tondan 11 milyon tona çıktı. 20. yy’ın başında ABD, çelik üretiminde İngiltere’ye geçerek dünyanın en büyük çelik üreticisi durumuna geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>