Anders Celsius Kimdir

Anders Celsius Kimdir,Anders Celsius Hayatı ve Biyografi

(1701-1744)

İsveçli astronomi bilgini. Kendi adıyla bilinen termometre derecelendirme sistemini geliştirmiştir.

Anders Celsius 27 Kasım 1701’de Uppsala ken­tinde doğdu, 25 Nisan 1744’de aynı kentte öldü. Babası astronomi profesörüydü. Astronomi, matema­tik ve deneysel fizik okuyan Celsius, bir süre Uppsala Üniversitesinde matematik profesörü olarak öğretim üyeliği yaptıktan sonra 1730’da astronomi profesörlüğüne getirildi. 1733’de kendisinin ve başkalarının kutup ışıklarına (aurora borealis) ilişkin, yapmış oldukları 316 gözlemin sonuçlarını derleyerek yayımladı.

 

1736’da dünyanın kutuplarda daha basık olduğunu ileri süren Newton’un savını kanıtlamak amacıyla saha araştırması yapan Maupertius’un ekibiyle İsveç’in kuzeyindeki Tornia’ya gitti. Meridyen ölçü- mündeki katkılarıyla bu ekibin Newton’un savını doğrulamasına yardımcı oldu. 1740’ta Uppsala Gözlem evini kurarak, Jüpiter’in uydularının ışık şiddetindeki değişimi ve fotometrik yöntemlerle yıldızları inceledi.

Celsius bugün astronomi alanındaki çalışmala­rından çok, 1742’de önerdiği sıcaklık ölçüm sistemi ile tanınır. Termometrelerde yüzlük derecelendirme daha önce de kullanılmışsa da, bu skalada bugün kullanılan sistemde iki sabit derecenin bulunması Celsius’un önerisinden kaynaklanmaktadır. Celsius bu amaçla buzun ergime ve suyun kaynama derecele­rini sabit noktalar olarak alıp aradaki farkı yüz eşit dereceye bölerek bugün kullanılan termometre sistemini oluşturmuştu. Ne var ki, suyun kaynama derecesini sıfır (0° C) donma noktasını ise 100 derece (100° C) olarak kabul etmişti. Bu derecelendirme sekiz yıl sonra Celsius’un öğrencisi M. Stromer tarafından tersine çevrilerek bugün kullanılan durumuna getirildi. Santigrat (Centigrade) adıyla da bili­nen Celsius derecelendirme sistemi, Fahrenheit ve Kelvin’inkilerle birlikte bugün yaygın olarak kullanı­lan üç sıcaklık ölçüm sisteminden biridir.

  • Eserleri (başlıca): Dissertatio de nova methodo dis- tantiam solis a terra determinandi, 1730, (“Güneş’in Yer’den Uzaklığını Ölçmek İçin Yeni Bir Yöntem Üzeri­ne Açıklama”); CCCXVI observationes de lumıne borea- lis fib anno 1716 ad annum 1732, 1733, (“1716’dan 1732’ye Değin Kuzey Işığına İlişkin 316 Gözlem”).

Anders Celsius Kimdir” üzerine 5 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>