Amilcare Ponchielli Kimdir

Amilcare Ponchielli Kimdir, Amilcare Ponchielli Hayatı Biyografi

İtalyan, besteci. İtalyan operasında Gerçekçilik (Verismo) akımının baş­latıcısı olarak kabul edilir.

1 Eylül 1834’te Cremona’da doğdu, 16 Ocak 1886’da Milano’da öldü. Müzik eğitimini 1843-1854 arasında Milano Konservatuvarı’nda yaptı. 1856’da ilk operası I promessi sposi’yi (Nişanlılar) besteledi. Konusunun, Manzoni’nin aynı addaki ünlü romanından olması ve ilk sahnelenişinin Ponchielli’nin doğdu­ğu kent Cremona’da yapılması yapıtın hemen başarı kazanmasına neden oldu. Ponchielli, Nişanlılar’ı 1872’de yeniden gözden geçirip, çeşitli düzeltmeler yaptıktan sonra Milano’da sahneledi. Bu başarısının ardından Scala Tiyatrosu ona bir bale ısmarladı. Le dtte gemelle (İkizler) adlı bu yapıt 1873’de sahnelendi ve büyük bir coşkuyla karşılandı.

Ponchielli,asıl ününü La Gioconda adlı operasıyla kazandı. Bu yapıtın librettosunu besteci Arrigo Boito (1847-1918), Victor Hugo’nun Angelo adlı oyununa dayanarak yazmıştı. Halkın çok beğendiği yapıt, özellikle, Fransız ve Alman eleştirmenlerce, armoninin düzeysizliği ileri sürülerek alayla karşılan­dı. Daha sonraları ise, operada Verismo adı verilen Gerçekçilik akımının bu yapıtla başladığı görüşü yaygınlaştı.

Ponchielli 1881’den 1886’ya değin Bergamo Katedrali’nde müzik yönetmenliği yaptı, bazı dinsel yapıtlar da besteledi.

Eserleri (başlıca): Opera: l promessi sposi, Î856, (Nişanlılar); La Savoiarda, 1861, (Savoylu); Roderico, 1863; / Lituani, 1874, (Litvanyahlar); La Gioconda, 1876; Marion Delorme, 1885. Bale: Le due gemelle, 1873, (İkizler).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>