Amilcar Cabral Kimdir

Amilcar Cabral Kimdir, Amilcar Cabral Hayatı Biyografi

Gine-Bissaulu siyaset adamı. Gine- Bissau’nun bağımsızlık mücadelesi­nin önderidir.

Cape-Verde’de doğdu. 20 Ocak 1973’de Gine’nin başkenti Conakry’de öldü. Lizbon’da tarım dalında yüksek öğrenim gördü. Portekiz’de öğrenci olarak bulunduğu 1948’de, Centro de Estudos Africanos’un (Afrika Araştırmaları Merkezi) kuruluşuna katkıda bulundu. Daha sonra ülkesine dönen Cabral, bölgede Portekiz sömürgeciliğine karşı zaman zaman alevle­nen, II. Dünya Savaşı’mn ardından da giderek yoğun­laşan bağımsızlık mücadelesine katıldı.

Cabral 1956’da PAIGC’i (Portekiz Ginesi ve Cape-Verde Adaları’nın Bağımsızlığı için Afrika Par­tisi) kurdu. PAIGC’in amacı, Portekiz Ginesi ve Cape-Verde Adaları’m bağımsızlığa kavuşturmak, sömürgeciler ve diğer emperyalist güçlerle yapılan tüm anlaşmaları ortadan kaldırmak ve temel üretim araçlarını kamulaştırmaktı. PAIGC, 15 Kasım 1960’ta bir bildiri yayınlayarak Portekiz’den, Portekiz Ginesi ve Cape-Verde Adaları’na bağımsızlık vermesini, buralardaki üslerini kaldırarak askerlerini geri çekme­sini ve siyasal tutukluları serbest bırakmasını istedi.

Bu öneriler reddedilip, uygulanan baskıcı siyaset daha da artırılınca PAIGC’in siyasi eylemi silahlı mücade­leye dönüştürüldü. 1963’de genel bir ayaklanma ör­gütleyen PAIGC, ülkenin üçte birine egemen oldu. Bu bölgelerde partinin programı uygulanarak tarım kooperatifleri kuruldu. Kırsal yörelerde ilköğretim zorunluluğu getirilirken, yetişkinlere de okuma-yazma eğitimi verildi. Köylere sağlık merkezleri açıldı. Portekiz parası kullanımdan kaldırılarak yerine takas getirildi.

Eserleri (başlıca): Revolution in Guinea: an Af rican People’s Struggle, 1969, (“Gine’de Devrim: Afrika Halkı­nın Mücadelesi”).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>