Amedeo Modigliani Hayatı

Amedeo Modigliani Kimdir, Amedeo Modigliani Hayatı Biyografi

İtalyan, ressam ve heykelci. Belli bir sanat akımına bağlanmadan kendine özgü bir üslupla yaptığı kadın portreleriyle tanınmıştır.

12 Temmuz 1884’de Leghorn’da doğdu, 24 Ocak 1920’de Paris’te öldü. On bir yaşında, daha sonra tüberküloza dönüşerek ölümüne neden olacak bir akciğer hastalığına yakalandı. Sanat eğitimine açık hava ressamı Guglielmo Micheli’nin yanında başladı. Floransa ve Venedik’e kısa bir gezi yaptıktan sonra 1906’da Paris’e gitti. Burada yoksulluk içinde yaşa­masına karşın, dönemin ünlü sanatçılarının toplandığı çevrelerden ayrılmadı.

Yoksulluğun, uyuşturucuların, alkolün ve hastalığının olumsuz etkilerine karşın durmaksızın çalıştı. 1909 dolaylarında C.Brancusi ile tanıştıktan sonra heykele ilgi duydu. I. Dünya Savaşının başladığı yıllarda yeniden resme ağırlık verdi. Yaşamının sonuna doğru koleksiyoncu Leopold Zborowski ve Paul Guillaume onu korumalarına aldılar.

Modigliani Paris’e geldiği ilk yıllarda İtalya’da yaygın olan Yeni İzlenimciler’in (Neo Empresyonist­ler) noktacılık tekniğini kullanıyordu. Yavaş yavaş bu teknikten uzaklaşarak kendi özgün üslubunu geliştir­meye başladı. 1909 tarihli Viyolonselci, Cezanne’ın yapısalcı (konstrüktif) özelliklerinden etkiler taşımak­la birlikte, Modigliani’nin üslubunun temel özelliği olan zarif ve uzatılmış figür anlayışının da ilk haberci­sidir.

  • Eserleri(başlıca): Resim: Viyolonselci, 1909; Bir Kız Portresi, 1916, Tate Galerisi, Londra; Çıplak, 1917, Courtauld Enstitüsü Galerisi, Londra; Soutine’m Portresi, 1917, Ulusal Sanat Galerisi, Washington D.C; Jeanne Hebuterne’in Portresi, 1918; Mavi Ceketli Çocuk, 1918, Guggenheim Müzesi, New York. Heykel: Baş, 1913, Tate Galerisi, Londra.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>