Aleksandr Baranov Kimdir

Aleksandr Baranov Kimdir, Aleksandr Baranov Hayatı Biyografi

Rus tüccar, girişimci ve yönetici. Alaska’daki ilk Rus yerleşmesinin yö­neticisi olmuştur.

Aleksandr Andreyeviç Baranov 16 Nisan 1747’de, Finlandiya sınırında küçük bir Rus kasabası olan Kargopol’da doğdu. Burada eğitim gördükten sonra, Moskova’da yerleşmiş bir Alman tüccarın yanında ticaretin inceliklerini öğrendi. Doğduğu ken­te dönerek ticarete başladı, bir süre sonra da Sibirya’ daki Irkutsk’ta bir cam fabrikasının yönetimini üstlendi.

Bir yandan da kürk ticaretiyle uğraşıyordu. 1790’da, Alaska’nın güneyinde Three Saints Körfezindeki Kodiak Adası’nda kurulmuş olan ve kürk ticareti yapan Şelekov-Golikov Şirketinin Amerikalı­lar adına genel yöneticisi oldu. Zamanla etkinliğini artırarak, 1799’da Alaska’daki geniş bir bölgenin yönetimini ele geçirdi. Kasım 1818’de Rusya’ya gitmek üzere bindiği gemide hastalandı ve Rusya’ya varamadan 28 Nisan 1819’da öldü. Alaska’nın güney­ doğusundaki Alexander Takımadalarından Baranov Adası onun adını taşır.

1784’de Kodiak Adası’na yerleşen Ruslar, Alas­ka’daki ilk Avrupa yerleşmesini kurmuşlardı. 1799’da Çar I. Pavel, Rus Amerikan Şirketi’ne bu bölgede sınırsız yetkiler tanıdı. Amacı, yeni yerleşim bölgele­rinin kurulmasını sağlayarak Alaska’nın yönetiminde ve kürk ticaretinde başka ülkelerin egemenliğini engelleyebilmekti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>