Alain Resnais Kimdir

Alain Resnais Kimdir, Alain Resnais Hayatı Biyografi
Fransız sinema yönetmeni. Zamanı ve mekanı kişilerinin duygularına göre yeniden yarattığı özgün filmleriyle tanınmıştır.

3 Haziran 1922’de Vannes’da doğdu. On dört yaşındayken 8mm’lik ilk filmini yaptı. Ancak yirmi yaşına değin sinemayla uğraşmadı. Bu arada oyunculuk eğitimi gördü. Sonra sinema okulu DHEC’nin (Institut des Hautes Etudes Cinematographiques) Kurgu Bölümü’ne girdi. Sinemaya da kurgucu olarak başladı. II.Dünya Savaşı’nda, 1945’de askere alınarak Müttefikler’in Almanya ve Avusturya’daki işgal kuvvetlerini eğlendirmekle görevli bir birliğe verildi. Ertesi yıl, çoğu sessiz belgeseller olan 16mm’lik kısa ve orta uzunlukta filmler, ara sıra da konulu filmler yapmaya başladı. İlk yapıtlarından bazıları Fransız televizyonunda gösterildi. Resnais, Fransız sinemasının yeniden oluşmaya başladı­ğı yıllarda, başka yönetmenlerin yanında kameraman ve kurgucu olarak çalıştı.

Profesyonel yönetmenlik yaşamı gerçek anlamda, Kısa 34mm’lik kısa filmi Van Gogh’un 1948’de gösterime filmleri çıkmasıyla başladı. Bunu izleyen kısa Guernica, Gauguin, Les statues meurent aussi (“Heykeller de Ölür) ve Toute la memoire du monde (“Yeryüzünün Tüm Belleği”) gibi kısa filmleriyle ünü giderek arttı, 1956’da yaptığı Nuit et hrouillard (“Gece ve Sis”) ile de doruğa ulaştı. Nazi toplama kamplarının gözü pek bir inceleme­si olan bu film, geçmişi ve geçmişin insan belleğinde bıraktığı izleri araştırması ve görüntülediği malzemeyi didik didik eden alıcı kaydırmalanyla Resnais’nin gelecekteki özgün üslubunun ilk izlerini taşır. Özenli yapılarıyla kısa filmleri, Resnais’nin uzun filmlerine bir giriş niteliğindedir. Ayrıca hepsi, onun yaratıcı kurgu tarzının ve görsel kompozisyona verdiği önemin de yetkin örnekleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>