Alain Delon Kimdir

Alain Delon Kimdir, Alain Delon Hayatı Biyografi

Fransız sinema oyuncusu. Önemli yönetmenlerin nitelikli filmlerindeki rolleriyle yaygın bir ün kazanmıştır.

8 Kasım 1935’te Sceaux’de doğdu. Güçlükler ve serüvenlerle dolu bir çocukluk ve ilk gençlik geçirdi. 17 yaşında gönüllü askerlik yaptı, yeraltı dünyasıyla ilişkileri oldu. 1957 Cannes Film Festivalinde keşfedildi  İlk önemli başarısını 1959’da Christine (Sen Bir Melektin) filmiyle kazandı. Birçok jönprömiye rolün­den sonra Visconti’nin Rocco e i suoi Fratelli (Rokko ve Kardeşleri) filmindeki rolüyle ilk olarak eleştir­menlerin dikkatini çekti. Visconti, Delon’un güzelliğini ön plana çıkartarak, onun kendi kendine vurgun, kimi zaman fırsatçı, kimi zaman zayıf genç adam rollerinde yerini bulmasını sağladı. Delon bu alandaki en büyük başarılarını Melville için canlandırdığı gangsterlerde, romantik filmlerdeki genç serseri rollerinde  Losey’in Mr. Klein ve The Assassination of Trotsky (Meksika’da Cinayet) gibi filmlerinde sağladı. Delon ayrıca sinema yapımcılığı ve ticari girişimleriyle büyük bir servet sahibi olmuştur.

Eserleri (başlıca): Oynadığı filmler: Christine, 1959, (Sen Bir Melektin); Rocco e i suoi Fratelli, 1960, (Rokko ve Kardeşleri); II Catlopardo, 1964, (Leopar); Le Samourai, 1967, (Kiralık Katil); Borsalino, 1970; The Assassination of Trotsky, (Meksika’da Cinayet); Mr. Klein, 1978, (Kaderi Arayan Adam).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>