Agnes de Mille Kimdir

Agnes de Mille Kimdir, Agnes de Mille Hayatı Biyografi

ABD’li dansçı ve koreograf. Yaptığı düzenlemelerde ülkesinin folklorun­dan yararlanmıştır.

Agnes George De Mille, New York’ta doğdu. Oyun yazarı William De Mille’in kızı, film yapımcısı Cecil De Mille’in yeğenidir. Güney California Üni­versitesinde öğrenim gördü. M.Rambert’den bale dersleri aldıktan sonra Rambert Balesi’nde dans etme­ye başladı. 1929’da Avrupa turnesine çıktı. 1940’ta ABD’ye dönerek American Ballet Theatre’a girdi. 1953’de kurduğu Agnes De Mille Dans Tiyatrosunu bir yıl yönetti.1965-1966 yıllarında Sahne Yönetmen­leri ve Koreograflar Derneğinin başkanlığında bulun­du. 1973’de ülkesinin folkloruna dayanarak düzenle­meler yapmak amacıyla Heritage Dans Tiyatrosunu kurdu. Çalışmalarıyla birçok ödül kazandı.

Başarılı bir dansçı olan Mille, önceleri çoğunluk­la A.Tudor’un koreografilerinde oynadı. Bunlardan Mahler’in müziğiyle oynanan Dark ElegiesÇ’Karanlık Ağıtlar”) ve K.Weill’ın Üç Kuruşluk Opera’sı üstüne komik bir bale olan Paris’in Yargılanması en tanınmış olanlarıdır.Mille ilk koreografisiBlack RitHal’ı(“Kzra Ayin”),D.Milhaud’nun Dünyanın Yaratılışı adlı yapı­tından esinlenerek 1929’da gerçekleştirdi. Bundan sonraki yapıtları ABD folklorunun izlerini taşımakta ve ABD yaşam biçiminden kesitler sunmaktadır.

W.Faulkner’m bir öyküsünden yola çıkarak düzenle­diği A RoseforMiss £w?z7y(“Miss Emily İçin Bir Gül”) kendine aşık bir kadını anlatır. Monte Carlo Rus Baleleri’nde sergilenen Rodeo’dz ise Amerikan folklörünün belli başlı öğelerinden ve gene bu ülkede yaygın olan ayak figürlerine dayalı bir danstan (top-dancing) yararlanmıştır. Broadway’de sahnele­nen bir müzikal olan Oklahomal’da, dansı olay örgüsünün vazgeçilmez bir ögesi olarak kullanmıştır. Mille, sinema ve televizyon için de birçok koreografi yapmıştır.

Eserleri (başlıca): Oynadığı Baleler: Dark Elegies, müz.Mahler,1937,(“Karanlık Ağıtlar”)-,Paris’in Yargılan­ması, müz. K.Weill, 1938. Koreografi: Black Ritual, müz. D.Milhaud,1929,(“Kara Ayin”);Rodeo, müz. A.Copland, 1942; Fail River Legend, müz. M.Gould, 1948, (“Fail Nehri Söylencesi”); The Harvest According, müz. V.Thomson,1952,(“Hasat”);/! Rose for Miss Emily,müz. A.Havhaness,1970,(“Miss Emily İçin Bir Gül”).Müzikal: The Black Crook, 1929; Oklahoma! 1943. Kitap: Darıcı- to the Piper, 1952, (Otobiyografi), (“Kavalcıya Dans”); America Dances, 1981, (“Amerika Dans Ediyor”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>