Abel Gance Kimdir

Abel Gance Kimdir,Abel Gance Hayatı ve Biyografi

Fransız film yönetmeni. Getirdiği yenilikler ve anlatım özellikleriyle sinema sanatının öncülerinden biri olmuştur.

25 Ekim 1889’da Paris’te doğdu, aynı kentte öldü. Babasının isteği üzerine genç yaşta bir hukuk bürosunda çalışmaya başladıysa da tiyatro tutkusu ağır bastı, on dokuz yaşında Brüksel’de sahneye çıktı. Sinemada ilk kez 1909’daki Moliere filminde oyuncu olarak görev aldı. Bunu başka küçük roller izledi. 1911’de kendi yapım evini kurdu ve ilk filmi La digue’l (“Su Bendi”) gerçekleştirdi.

Sağlığı nedeniyle orduya alınmayınca I. Dünya Savaşı yıllarında da film yapımını sürdürdü. Pek çok filminin iyi gelir sağlamasına karşın yine de her filminde yapımcılarla uğraşmak zorunda kalıyordu. Bu nedenle sinemaya getirmek istediği yeni boyutları ve teknik buluşları uygulayabilmesi kolay olmadı. I. Dünya Savaşının son aylarında orduya çağrıldı. J’accuse (“İtham Ediyorum”) adlı görkemli savaş karşıtı yapıtını bu sırada, gerçek savaş atmosferi içinde gerçekleştirdi. Film, Avrupa’da büyük bir ilgi gördü. Sonraki filmi, La roue (Tekerlek) ise bir başyapıt olarak kabul edildi.

Gance’m en büyük yapıtı Napoleon’dur. Sinema tekniği alanındaki öncülüğünün en iyi örneği olan film Paris Operasında üçlü ekranda gösterildi. Ama çok kesilerek oynatılmıştı. Bu film ancak 1980’lerin başında bir İngiliz arşivcinin çabaları sonucu özgün yapısına kavuşturulabildi. F. Ford Coppola’nın haklarını satın alarak, dağıtımını üstlendiği Napoleon yapılışından yıllar sonra, Avrupa ve ABD’de yeniden büyük bir hayranlıkla izlendi. Gance, sesli sinemaya geçildiğinde daha çok ticari yapımlara yöneldi. Son yıllarını kendi köşesinde, sinema dünyasına küskün olarak geçirdi.

  • Eserleri (başlıca): La digue, 1911, (“Su Bendi”); Le negre blanc, 1912, (“Beyaz Zenci”); Mater Dolorosa, 1917; La dixieme symphonie, 1918, (“Onuncu Senfoni”); J’accuse, 1919, (“itham Ediyorum”); La roue, 1923, (Tekerlek); Napoleon, 1927; Austerlitz, 1960, Bonaparte et la revolution, 1971, (“Bonaparte ve Devrim”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>